Gå direkt till innehåll (Tryck på Enter)
Stäng
Hittade 0 träffar

Några sökförslag

Stäng

100 år på Nordanå

I år är det 100 år sedan Skellefteå museum flyttade in till Nordanå, då i majorsbostället Nyborg. Det vill vi fira genom evenemang under året, nedslag i sociala medier och med ett stort firande på Nordanå 14 september.

14 september, kl. 10.30–16.00
Skellefteå museum och Nordanåområdet

Välkommen att fira 100 år på Nordanå med oss på museet. Ute på friluftsmuseet i närheten av det anrika majorsbostället Nyborg kommer det finnas aktiviteter för hela familjen. Föredrag, guidade visningar, öppet hus i några av de äldre byggnaderna och flera aktiviteter för barn. Alla programpunkter är kostnadsfria!

VISNINGAR SKELLEFTEÅ MUSEUM:
10.30–11.00 | Visning av Bland dessa många saker
En visning av museets senaste utställning om samlingar och insamlande, med föremålsantikvarierna Jenny Tingvall och Anja Axelsen Sundqvist. Hålls på andra våningen av museibyggnaden.

11.15–11.45 | Husvisning i Samskolan
Museivärd Maja Östlund guidar genom skolhuset som idag rymmer Skellefteå museum och berättar dess historia. Guidningen startar på andra våningen vid Bland dessa många saker och avslutas vid Nyborg ute på Nordanå.

UTE PÅ OMRÅDET:
12.00 | Mikke Ejrevi invigningstalar
Skellefteå museums VD håller tal vid Nyborg på Nordanå. Vid regn hålls talet i Hallen på Nordanå.

12.15–12.45 | Visning av Nyborg
Jörgen Andersson, arkivarie, berättar om huset som blev Skellefteå museums första hem 1925.

13.00–13.30 | Parkvandring
Pernilla Lindström, byggnadsantikvarie, guidar genom Nordanåområdet och berättar om dess byggnader och historia.

12.00–16.00 | Barnaktiviteter vid Kågegården
Lek, lär och upptäck med pedagoger från Skellefteå museum och Museum Anna Nordlander. OBS! Vid regn flyttas de barnaktiviteter som skulle hållits utomhus in i Nyborg. Aktiviteterna inne i Kågegården genomförs som planerat.

12.00–16.00 | Öppet hus i Kågegården och Nyborg
Besök två av Nordanås historiska byggnader och möt museets personal på plats.

12.00–16.00 | Fönsterrenovering och byggnadsvård
Prova på fönsterrenovering med våra byggnadsantikvarier. Försäljning av byggnadsvårdsmaterial. OBS! Vid regn flyttas fönsterrenoveringen inomhus till Nyborg.

13.00–16.00 | Matlagning i kokgrop
Se och lär hur mat tillagades förr i tiden – direkt i jorden!

FÖREDRAG I HALLEN:
14.30–15.00 | Hällbilder
Vad berättar hällbilderna för oss idag? Therese Hellqvist, arkeolog, visar hur forntida spår fortfarande formar vår bild av historien.

15.00–15.30 | Trädgården vid Nyborg
Pernilla Lindström, byggnadsantikvarie, berättar om den historiska trädgården som en gång omgav majorsbostället Nyborg.

15.30–16.00 | I Anna Nordlanders konstnärliga spår
En nutidsbetraktelse med utgångspunkt i Anna Nordlanders konstnärskap, med konstkonsulent Anna-Lena Lundmark.

Varmt välkommen att fira in 100 år på Nordanå med oss!

———————————–

 

Hur det hela började…

10 november 1882 bjöd Häradshövding Anders Fredrik Ekewall in till en överläggning ”…om stiftande af en fornminnesförening och bildande af ett Museum i Skellefteå stad, till förvaringsrum för fornsaker från Westerbotten”. Där lades grunden till dagens museum och till kulturminnesvården i Skellefteå.

Ekewall var en stor samlare av fornfynd och antikviteter, och efter bildandet av museet förvarades samlingarna under många år i en lokal på Tjärhovsgatan 9. Ekewall var länge drivande i både insamling och uppvisande av föremålen men efter hans bortgång, då samlingen flyttat till Rådhustomten vid Storgatan, stannade den museala verksamheten av. Men så i mitten av 1920-talet köpte Skellefteå stad militärbostället Nyborg på Nordanå och under sensommaren 1925 fick Skellefteå museum flytta in.

Deltagare i den dåvarande hembygdscirkeln samlade framför Nyborg sommaren 1926. Ernst Westerlund, sekreterare i Fornminnesföreningen, sitter längst fram, fjärde personen från höger. Foto: tidningen Norra Västerbotten. (Länk)

I år är det alltså 100 år sedan Skellefteå museum flyttade till Nordanå, och det vill vi uppmärksamma! Under året kommer vi göra nedslag i sociala medier, vi kommer hålla i föredrag, en jubileumsbok ska släppas och sist men inte minst vill vi fira årsdagen med ett stort kalas!